W dniach 3-5 grudnia 2013 roku odbyło się trzecie posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP na Kujawach i Pomorzu. Było to ostatnie spotkanie szefów samorzadowych administracji województw w ramach półrocznego przewodnictwa naszego regionu w konwencie. W III Konwencie Marszałków Województw RP uczestniczył Prezes KPZHiU w Bydgoszczy Krzysztof Hadrysiak. Tematami przewodnimi grudniowych obrad były gospodarka, innowacyjność, współpraca nauki i biznesu, a także nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. 

 Debacie towarzyszyły specjalne panele uzupełniające tematykę głównych obrad:

  • Regionalne Forum Inteligentnych Specjalizacji
  • Inwestycje szansą rozwoju gospodarczego
  • Rola statystyki publicznej w zarządzaniu regionem
  • Fundusze poręczeniowe w przyszłości

 Podczas obrad w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu marszałkowie zajęli się między innymi reformą „janosikowego” oraz systemem ewidencyjno-opłatowym do zbierania danych od przedsiębiorców i osób fizycznych korzystających ze środowiska. Jego założenia zaprezentowała Aneta Wilmańska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Temat „TVP Regionalna a samorządy. Współpraca w budowaniu lokalnej tożsamości” zaprezentował Marian Zalewski, członek zarządu TVP SA. W programie spotkania znalazło się także podsumowanie działań na rzecz polityki rodzinnej w ramach kujawsko-pomorskiej prezydencji Konwentu Marszałków Województw RP, które przedstawiła Irena Wóycicka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Marszałkowie przekazali Andrzejowi Biernatowi ministrowi sportu i turystyki uczestniczącemu w spotkaniu stanowisko w sprawie wsparcia przez samorządy wojewódzkie proponowanych do realizacji przez ministerstwo nowych programów, ukierunkowanych w szczególności na promowanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, a także w sprawie wspierania szkolenia sportowego młodzieży uzdolnionej sportowo oraz dalszego rozwoju inwestycji sportowych.

 

Ostatnim punktem obrad było uroczyste przekazanie laski marszałkowskiej, która jest symbolem przewodnictwa w konwencie, na ręce marszałka województwa świętokrzyskiego.