11 listopada w całym kraju świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spośród setek możliwości warto rozważyć uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. W naszym regionie nie zabraknie koncertów patriotycznych, warsztatów plastycznych czy spektakli, organizowanych między innymi przez wojewódzkie instytucje kultury.

Zaproszenia na obchody 100 rocznicy Święta Niepodległości w Bydgoszczy, Toruniu czy Nakle nad Notecią otrzymali członkowie Zarządu KPZHiU, Prezes Jan Sielski oraz Wiceprezes Bernard Kończak.

W Bydgoszczy oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się już w piątek 9 listopada. O godzinie 11.11 we wszystkich szkołach regionu odbędzie się bicie rekordu dla niepodległej polegające na wspólnym odśpiewaniu wszystkich zwrotek hymnu państwowego.

Przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego stanie wystawa prezentująca historię odradzania się państwa polskiego na Kujawach i Pomorzu. Budynek urzędu wojewódzkiego zyska podświetlenie w narodowych barwach.

W sobotę 10 listopada, z inicjatywy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, przed jego siedzibą przy ul. Dwernickiego, o godzinie 11.00. nastąpi odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego.

Świętowanie 11 listopada rozpocznie się o godzinie 11.00 od mszy świętej w intencji ojczyzny, sprawowanej przez Ordynariusza Bydgoskiego w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja. Po mszy jej uczestnicy wspólnie odśpiewają hymn polski, a następnie przejdą ulicą Gdańską na Plac Wolności. Tam, pod pomnikiem Wolności odbędzie się uroczystość patriotyczna z podniesieniem flagi, odegraniem hymnu państwowego, okolicznościowymi przemówieniami, apelem poległych, salwą honorową i złożeniem wieńców u stóp pomnika. Po zakończeniu uroczystości z koncertem utworów patriotycznych wystąpi orkiestra wojskowa.

O godzinie 18.00 w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego rozpocznie się koncert patriotyczny z wręczeniem odznaczeń państwowych.

Spośród imprez przygotowanych w ramach Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości warto wymienić  przemarsz Ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz-Dreszera, na trasie: ul. Mennica-Tamka / Mennica –Tamka (między godz.10.00-10.30). Ciekawą propozycją będą także prowadzone od 11.30 -11.45 Gawędy Kulinarne na temat potraw historycznych, jako wstęp do warsztatów kulinarnych. Od 12.45-13.30 można będzie podziwiać Młodzieżową Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół Elektronicznych (ZSE) w Bydgoszczy – w trakcie koncertu oraz parady. Sztandarowa impreza obchodów przebiegać będzie od 13.30 -14.15. Będzie nią koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu połączonych chórów Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy. Wspólne śpiewanie pieśni przez 200-250 osobowy chór pod dyrekcją Janusza Sierszulskiego i zgromadzonych mieszkańców – podobnie jak wszystkie pozostałe atrakcje, jak chociażby pokaz mody z okresu 20-lecia międzywojennego, mieć będą miejsce na Wyspie Młyńskiej.

W Toruniu Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz zaprasza 10 listopada na piknik „Służymy Niepodległej”, który odbędzie się na poligonie przy ul. Generała Władysława  Andersa. Atrakcje jakie zaplanowano to:

- koncert Orkiestry Wojskowej,

- wojskowa grochówka,

- wystawa sprzętu wojskowego, strażackiego i policyjnego,

-  pokazy dynamiczne,

- występy artystyczne,

- Paintball.

Atrakcji nie zabraknie także w Nakle nad Notecią Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle serdecznie zaprasza na koncert  poetycko-patriotyczny pt. „Z miłości do Niepodległości”, który odbędzie się w sobotę, 10 listopada 2018 r.  o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Bartkowskiego 1 . W programie wystąpią Jerzy Struk z zespołem „Arete”. Wstęp wolny!

11 listopada odbędzie się  turniej niepodległościowy darta w Restauracji Tawerna (godz. 13:00). O tej samej godzinie na terenie strzelnicy w Paterku odbędzie się strzelanie o tytuł niepodległościowego bractwa kurkowego, a w WDK Paterek odbędzie się turniej tenisa stołowego okazji 100-lecia niepodległości.

Na obchody święta został zaproszony Wiceprezes Bernard Kończak przez Burmistrza Nakła oraz Starostę Nakielskiego Świętowanie 11 listopada rozpocznie się o godzinie 9.00 od sadzenia dębów w parku im. Sobieskiego, o godz. 10 rozpocznie się msza  św. w intencji Ojczyzny, w kościele pw. św. Stanisława BiM. Po mszy jej uczestnicy wspólnie przejdą na Rynek. Tam, przy pomniku Wdzięczności Wojsku Polskiemu nastąpi zapalenie zniczy w miejscach pamięci narodowej. O godzinie 13 na stadionie miejskim będzie miała miejsce sztafeta ”Tysiąc setek na stulecie”, o godz. 17 w Sali konferencyjnej NOK odbędzie się „Wieczór niepodległości”.