8 grudnia to dla wielu z nas jeden z przedświątecznych dni spędzanych na gorączkowych zakupach. Jednak dla osób, które zza sklepowej lady pomagają nam spełnić marzenia świątecznych dni, ten dzień jest wyjątkowy.

Dzień Kupca, to mało znane Święto. Jego tradycja sięga początków XX wieku, kiedy to w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w dniu 8 grudnia 1937r., podczas pielgrzymki polskich Kupców na Jasną Górę, uroczyście ogłoszono, że będzie to Dzień Kupca Polskiego.

8 listopada 1949 roku wprowadzono obowiązek przynależności do organizacji społeczno-zawodowych. Okres socjalizmu to zanik uroczystych obchodów Święta Kupca.

Uspołeczniony handel, który dominował na naszym rynku ustalił dla swej sieci inny termin Święta „Handlowca”, pojęcie kupiec było w latach socjalizmu raczej w zaniku.

Sytuacja zmieniła się całkowicie po 1989 roku kupcy wrócili do tradycji Święta Kupca.

 

 Z okazji Święta Kupca Polskiego,
składamy wszystkim właścicielom sklepów, 

sprzedawcom, usługodawcom,pracownikom związanym z handlem,

 a przede wszystkim członkom KPZHiU

najserdeczniejsze życzenia,

zdrowia, szczęścia osobistego,

aby wykonywana przez Państwa praca

była zawsze źródłem satysfakcji i dumy,

życzymy wysokich obrotów w okresie świątecznym

 i jeszcze większych zysków po podsumowaniu roku,

a także wszelkiej pomyślności i zadowolonych klientów.

Niech nadchodzący 2018 rok będzie pełen sukcesów zawodowych i osobistych.

 

Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Bydgoszczy

Podczas wojewódzkich obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na pl. Wolności w Bydgoszczy zgromadzili się politycy, przedstawiciele instytucji, kombatanci, a także bydgoszczanie. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz odczytał list od premier Beaty Szydło skierowany do mieszkańców regionu.

Czytaj więcej...

W dniu 9 listopada, jak co roku przy okazji Święta Zmarłych Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stefan Zeyda, Prezes Jan Sielski oraz Wiceprezes Zbigniew Dąbrowski w nastroju zadumy zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach, tych których wśród nas już nie ma, lecz pozostają w naszej pamięci: Prezesa Jana Macioszczyka oraz koleżanek i kolegów związanych z KPZHiU: Henryka Tobolskiego, Lecha Dąbrowskiego, Anity oraz Zdzisława Wiśniewskich.

Przedstawiciele KPZHiU odwiedzając cmentarz Starofarny w Bydgoszczy złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie Pani Felicji Gwincińskiej wieloletniej radnej, działaczki społecznej, honorowej obywatelki Bydgoszczy.

Czytaj więcej...

O problemach rolnictwa wielkotowarowego a więc gospodarstw wielkoobszarowych (często popegeerowskich), dyskutowali uczestnicy IV Europejskiego Kongresu Menadżerów Agrobiznesu w Bydgoszczy.

Organizatorem kongresu był Związek Pracodawców Dzierżawców i Właścicieli Rolnych we współpracy z European Landowners’ Organization z Brukseli. 

Spotkanie miało na celu przybliżenie aktualnych trendów w obszarze rolnictwa z wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań oraz możliwościami rozwoju. 

Kongres odbył się 7 i 8 listopada w salach konferencyjnych Hotelu City w Bydgoszczy.

Czytaj więcej...

BEZPŁATNE

Szkolenie okresowe z zakresu BHP 
dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami

realizowane na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Bydgoszczy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czytaj więcej...