Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego (PIT lub CIT) zarówno dla istniejących przedsiębiorstw, jak i nowych projektów.

Firma, która dołączy do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, skorzysta z ulg podatkowych oraz otrzyma wsparcie na każdym etapie inwestycji. Pomorska SSE oferuje również między innymi opiekę poinwestycyjną, promocję na rynku polskim i zagranicznym, wsparcie w znalezieniu wykwalifikowanej kadry a także pomoc w nawiązywaniu współpracy z firmami, uczelniami i samorządem.

Przedsiębiorca, aby uzyskać decyzję o wsparciu, musi spełnić kryteria jakościowe oraz ilościowe. Jeżeli są one spełnione - uzyskuje decyzję o wsparciu w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i otrzymuje pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego.

Maksymalna wysokość liczona jest jako procent wydatków kwalifikowanych inwestycji zależy od wielkości przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej...

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, realizując zadanie upowszechniania
i rozwoju ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim, ma zaszczyt zaprosić do udziału w panelu dyskusyjnym pt.: „Kierunek nowoczesność. Przedsiębiorczość społeczna.” organizowanym w ramach XXVI Forum Gospodarczego WELCONOMY FORUM IN TORUŃ.

WELCONOMY FORUM IN TORUŃ
 jest jednym z największych kongresów gospodarczych w Polsce gromadzącym przedstawicieli rządu, samorządów, dyplomatów, a także przedsiębiorców oraz wybitne osobowości świata kultury, nauki i gospodarki.

Moderatorem panelu będzie Pan Mariusz Kluszczyński – dziennikarz telewizyjny, znawca zagadnień z zakresu ekonomii społecznej i innowacji społecznych. 

Czytaj więcej...

W dniu 22.02.2019 roku w Domu Technika odbyło się posiedzenie Kapituły konkursów  Izby Przemysłowo-Handlowej.

W pracach Kapituły wziął udział Pan Bernard Kończak Wiceprezes KPZHiU w Bydgoszczy.

Coroczne konkursy ,,Biznesmen Roku” i ,,Lider Wspierania Przedsiębiorczości” Izby Przemysłowo-Handlowej dedykowane są  przedsiębiorcom i organizacjom biznesowym z Kujaw i Pomorza mającym istotny udział w rozwoju gospodarczym regionu.

Uroczysta gala wręczenia nagród będzie miała miejsce podczas Balu Biznesu, którego organizatorem jest również Izba Przemysłowo-Handlowa w Bydgoszczy.

Honorowym patronatem tego wydarzenia jest Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy.

Od stycznia 2019 r. zmienią się niektóre dokumenty ubezpieczeniowe, a także pojawią się nowe.
Płatnik składek będzie przekazywać dodatkowy raport w zestawie dokumentów rozliczeniowych za dany okres rozliczeniowy.


ZUS RPA – imienny raport miesięczny o przychodach i wykonywaniu pracy nauczycielskiej. Płatnik będzie go przekazywać w zestawie dokumentów.

Raport będzie zawierał następujące informacje:
- kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, ale należnego za inny rok kalendarzowy, która stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe;
- kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, ale należnego za inny rok kalendarzowy, która stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe;
- kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, która w okresie pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku nie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i która jest należna
za inny okres;
- okresy wykonywania pracy nauczycielskiej.

Czytaj więcej...

27 kwietnia 2018 roku do Sejmu wpłynął projekt dotyczący wprowadzenia rozwiązania pozwalającego na stosowanie kas rejestrujących, których zadaniem jest przesyłanie danych o ewidencji sprzedaży i kwot podatku należnego ze sprzedaży na rzecz Kowalskiego do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (tzw. kas „online”).

Czytaj więcej...