8 grudnia to dla wielu z nas jeden z przedświątecznych dni spędzanych na gorączkowych zakupach. Jednak dla osób, które zza sklepowej lady pomagają nam spełnić marzenia świątecznych dni, ten dzień jest wyjątkowy.

Dzień Kupca, to mało znane Święto. Jego tradycja sięga początków XX wieku, kiedy to w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w dniu 8 grudnia 1937r., podczas pielgrzymki polskich Kupców na Jasną Górę, uroczyście ogłoszono, że będzie to Dzień Kupca Polskiego.

8 listopada 1949 roku wprowadzono obowiązek przynależności do organizacji społeczno-zawodowych. Okres socjalizmu to zanik uroczystych obchodów Święta Kupca.

Uspołeczniony handel, który dominował na naszym rynku ustalił dla swej sieci inny termin Święta „Handlowca”, pojęcie kupiec było w latach socjalizmu raczej w zaniku.

Sytuacja zmieniła się całkowicie po 1989 roku kupcy wrócili do tradycji Święta Kupca.

 Z okazji Święta Kupca Polskiego,
składamy wszystkim właścicielom sklepów, 
sprzedawcom, usługodawcom,pracownikom związanym z handlem,
 a przede wszystkim członkom KPZHiU
najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, szczęścia,
aby wykonywana przez Państwa praca
była zawsze źródłem satysfakcji i dumy,
życzymy wysokich obrotów w okresie świątecznym
 i jeszcze większych zysków po podsumowaniu roku,
a także wszelkiej pomyślności i zadowolonych klientów.
Niech nadchodzący 2019 rok będzie pełen sukcesów zawodowych i osobistych.

............................ 

Z tej okazji w sobotę 8 grudnia br w godzinach 10:00 – 13:00 

na Targowisku „Białe” w Fordonie

odbędzie się Festyn Mikołajkowy.

Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia

Handlu i Usług w Bydgoszczy

zaprasza Kupców prowadzących

działalność gospodarczą na targowisku

oraz członków KPZHiU na pyszną grochówkę.

 

Serdecznie Zapraszamy !

W gazecie „Wyborczej” w dniu 26 listopada br. ukazał się artykuł pt.: „Dwa oblicza targowisk w Fordonie. Białe rozkwita, Tatrzańskie upada” dotyczący zarządzanego przez Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Handlu i Usług w Bydgoszczy  Targowiska „Białe” w Fordonie.

O pozytywnym funkcjonowaniu rynku, na tle innych i o zadowolonych klientach można przeczytać w całości, w poniższym linku:

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,24189946,dwa-oblicza-targowisk-w-fordonie-biale-rozkwita-tatrzanskie.html

 

źródło: wyborcza.pl Bydgoszcz

(...) w wędrówce na cmentarz kryje się wiara,

bo nikt nie biegnie do kogoś, kogo nie ma

-biegnie do tego, kto jest, ale niewidoczny.

ks.J.Twardowski

W dniu 7 listopada, jak co roku przy okazji Święta Zmarłych Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stefan Zeyda, Prezes Jan Sielski, Wiceprezesi Zbigniew Dąbrowski i Bernard Kończak oraz Dyrektor Leszek Rutkowski w nastroju zadumy zapalili znicze na grobach, tych których wśród nas już nie ma, lecz pozostają w naszej pamięci: Prezesa Jana Macioszczyka oraz koleżanek i kolegów związanych z KPZHiU: Henryka Tobolewskiego, Lecha Dąbrowskiego, Anity i Zdzisława Wiśniewskich, a także na grobach rodziny Chwiałkowskich oraz Słotwińskich.

Przedstawiciele KPZHiU odwiedzając cmentarz Starofarny w Bydgoszczy złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie Pani Felicji Gwincińskiej wieloletniej radnej, działaczki społecznej, honorowej obywatelki Bydgoszczy.

Na cmentarzu parafii Chrystusa Króla na Błoniu światełko pamięci zapłonęło na grobie Pani Grażyny Kufel -  radnej niezwykle zaangażowanej w sprawy społeczności.

 

Czytaj więcej...

11 listopada w całym kraju świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spośród setek możliwości warto rozważyć uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. W naszym regionie nie zabraknie koncertów patriotycznych, warsztatów plastycznych czy spektakli, organizowanych między innymi przez wojewódzkie instytucje kultury.

Zaproszenia na obchody 100 rocznicy Święta Niepodległości w Bydgoszczy, Toruniu czy Nakle nad Notecią otrzymali członkowie Zarządu KPZHiU, Prezes Jan Sielski oraz Wiceprezes Bernard Kończak.

W Bydgoszczy oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się już w piątek 9 listopada. O godzinie 11.11 we wszystkich szkołach regionu odbędzie się bicie rekordu dla niepodległej polegające na wspólnym odśpiewaniu wszystkich zwrotek hymnu państwowego.

Czytaj więcej...

8 października odbyło się uroczyste otwarcie Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Mieści się ono w samym sercu miasta, w kamienicy przy ulicy Gdańskiej 5. To miejsce znane bydgoszczanom – niegdyś mieściła się w niej słynna księgarnia „Współczesna”.

Na otwarciu centrum zjawili się m.in. przedstawiciele władz miejskich, radni miasta, członkowie rad osiedli, przedstawiciele stowarzyszeń, naukowcy i wielu innych. Wśród zaproszonych gości był obecny także Prezes KPZHiU w Bydgoszczy Jan Sielski.

Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu ma służyć organizacjom społecznym i grupom nieformalnym. Będą się tu mogły odbywać spotkania i zebrania stowarzyszeń, prace indywidualne, a także konferencje, wystawy, wernisaże, warsztaty dla całych rodzin czy chociażby zajęcia grup tanecznych. Do dyspozycji organizacji pozarządowych są sale: warsztatowa, konferencyjna, do pracy co-workingowej, dwie sale do pracy indywidualnej i sala spotkań, a także przestrzeń wystawiennicza. BCOPiW jest ponadto wyposażone w szafki do przechowywania dokumentów i materiałów, komputer z dostępem do internetu, ekran, rzutnik i flipchart.

Użytkownicy mogą korzystać z pomieszczeń BCOPiW w godzinach od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku lub w uzasadnionych przypadkach w soboty od 10.00 do 14.00.

Podczas otwarcia Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wręczył podziękowania i statuetki przedstawicielom Rad Społecznych, które działają w mieście. Podziękowania otrzymała: Rada Działalności Pożytku Publicznego, Bydgoska Rada Seniorów, Powiatowa Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, Rada ds. Estetyki Miasta, Rada Sportu, Młodzieżowa Rada Miasta, Rada ds. Partycypacji Społecznej, Zespół do Spraw Polityki Rowerowej oraz Obywatelska Rada Kultury.

Fot. www.bydgoszcz.pl