To takie ważne, aby współczesne kobiety/mamy mogły znaleźć czas na realizację swoich marzeń, wyzwań, aby mogły realizować się w różnych aspektach życia. Jako kobiety mamy prawo mówić o tym, co jest dla nas ważne, wyrażać swoje emocje, jak również okazywać słabości. Mamy prawo do równego traktowania w życiu, w związku w rodzinie, możliwości swobodnej wypowiedzi, czasu tylko dla siebie, jeżeli tylko tego potrzebujemy.

W tym roku serdecznie zapraszamy wszystkie mamy na jubileuszowy Maj Mam pod hasłem „Matka też człowiek — prawa człowieka, prawa mam”,  który odbędzie się 26 maja 2022 r. w godz. 10.00–13.00, w sali Konferencyjnej Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5.

Projekt Maj Mam organizowany jest od 2013 roku. Celem projektu jest aktywizacja kobiet po urodzeniu dziecka, po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Wszystkie spotkania są bezpłatne. I co dla mam najważniejsze – nie trzeba zastanawiać się, z kim zostawić dziecko – można przyjść razem z nim. W czasie, gdy mama uczestniczy w spotkaniu, dziecko (w zasięgu jej wzroku) spędza czas z animatorami w specjalnie do tego przygotowanym kąciku zabaw a prowadzącym nie przeszkadza obecność dziecka. Miejsce spotkania przystosowane jest do obecności dzieci w każdym wieku. Jest to również okazja do wsparcia się nawzajem, do stworzenia i podtrzymywania sieci kontaktów.

Tegoroczny program:

10.00 Przywitanie uczestniczek

10.15 Prawo mamy do wyznaczania granic i równego traktowania w rodzinie

11.00 Joga twarzy - naturalne piękno

12.00 Prawo mamy do dobrego życia -równowaga między pracą a życiem prywatnym -zarządzanie czasem

Czytaj więcej...

W dniu 30 marca 2022 roku w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej KPZHiU w Bydgoszczy.

Po stwierdzeniu prawomocności obrad oraz wyborze protokolanta, członkowie Komisji przyjęli protokół z poprzedniego posiedzenia. Przewodniczący Komisji Pan Stefan Zeyda przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za 2021 rok, a  Wiceprezes KPZHiU Pan Bernard Kończak sprawozdanie z działalności Zarządu, od czasu ostatniego posiedzenia  Członkowie Komisji w ostatniej części spotkania przedstawili własne poglądy i oceny działań gospodarczych w naszym regionie.

 

 

 

Jeśli chcesz zaoferować swoją pomoc uchodźcom wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy, link TUTAJ. Mieszkańcy mogą zaoferować pomoc m.in. dot. zakwaterowania, mogą zgłaszać się także tłumacze, psychologowie władający językiem ukraińskim. Potrzeby są na bieżąco aktualizowane dlatego warto zgłaszać się z każdą inicjatywą. W formularzu wystarczy wskazać formę pomocy, może to być pomoc: rzeczowa, finansowa, lokalowa, tłumaczenia, pomoc prawna i medyczna, transport, edukacja i inne. W razie dodatkowych pytań uruchomiliśmy specjalny adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..pl.

Zbiórki charytatywne

Jeśli zastanawiasz się jak możesz pomóc naszym sąsiadom ze wschodu. Informujemy, że ruszyły ogólnopolskie zbiórki charytatywne pieniędzy na ten cel. Osoby, które chcą wspomóc Ukrainę, przed wpłaceniem powinny się upewnić, że przekazane środki faktycznie trafią do potrzebujących. Poniżej wybrane przez miasto organizacje, które zajmują się pomocą humanitarną:

 1. Polski Czerwony Krzyż: to najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Polski Czerwony Krzyż pod hasłem #napomocUkrainie prosi o wpłaty na konto organizacji z dopiskiem Ukraina. Organizacja wyjaśnia, że w pierwszej kolejności zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Link do strony organizacji TUTAJ.
 2. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej: PCPM udziela pomocy ofiarom wojny na miejscu, na Ukrainie. Niezbędne są zestawy higieniczne, generatory, latarki, powerbanki i kuchenki turystyczne. Zakup tego sprzętu możliwy jest na miejscu. Jak najszybciej potrzebne są jednak pieniądze. Fundacja uruchomiła specjalną stronę internetową, przez którą można w łatwy sposób przekazać wsparcie potrzebującym. To WWW.pcpm.org.pl/ukraina Można wpłacać online lub przelać dowolna kwotę na kontro PCPM: mBank 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001, tytuł wpłaty: Pomoc dla Ukrainy. Link do strony organizacji TUTAJ.
 3. Fundacja EMIC: Misją fundacji jest wspieranie migrantów i migrantek w osiąganiu samodzielności w Polsce. Darowizny można przekazywać on-line lub  przelewając na konto: : 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972. Link do strony organizacji TUTAJ.

Pomoc dla obywateli Ukrainy

Niezbędne informacje na temat zasad legalizacji pobytu w Polsce znajdują się na stronie kujawsko-pomorskiego urzędu wojewódzkiego link TUTAJ.

Pomoc prawna w języku ukraińskim

 • Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński:
  Tel. 792 588 810 lub 667467150
  mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Fundacja EMIC www.emic.com.pl
  Tel. 507412653 w godz. 8-16
  Tel. 506681307 w godz. 15-21

Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztof Sikora
ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz
+48 52 567 07 86 (j. ukraiński, j. polski)
 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.konsulathonorowyukrainy.wsg.byd.pl

Dane kontaktowe do adwokatów z Okręgowej Rady Adwokackiej pozostających w gotowości do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz obywateli Ukrainy:

Adw. Michał Bukowiński – tel. 608 553 337; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adw. Katarzyna Kulik-Frasz – tel. 609 768 739, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adw. Aleksander Domek – rel. 794 326 888, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adw. Zofia Bittner-Wirwicka – tel. 668 300 037, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adw. Ewa Czerska – tel. 604 181 020, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ada. Izabela Kosierb – tel. 692 934 321, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adw. Paweł Szatkowki – tel. 509 199 613, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adw. Alicja Jarzemska – tel. 601 643 331, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adw. Jarosław Wyrębski - tel. 605 268 431, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adw. Karolina Wilamowska – tel. 796 982 421, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.