8 grudnia to dla wielu z nas jeden z przedświątecznych dni spędzanych na gorączkowych zakupach. Jednak dla osób, które zza sklepowej lady pomagają nam spełnić marzenia świątecznych dni, ten dzień jest wyjątkowy.

Dzień Kupca, to mało znane Święto. Jego tradycja sięga początków XX wieku, kiedy to w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w dniu 8 grudnia 1937r., podczas pielgrzymki polskich Kupców na Jasną Górę, uroczyście ogłoszono, że będzie to Dzień Kupca Polskiego.

8 listopada 1949 roku wprowadzono obowiązek przynależności do organizacji społeczno-zawodowych. Okres socjalizmu to zanik uroczystych obchodów Święta Kupca.

Uspołeczniony handel, który dominował na naszym rynku ustalił dla swej sieci inny termin Święta „Handlowca”, pojęcie kupiec było w latach socjalizmu raczej w zaniku.

Sytuacja zmieniła się całkowicie po 1989 roku kupcy wrócili do tradycji Święta Kupca.

 Z okazji Święta Kupca Polskiego,
składamy wszystkim właścicielom sklepów, 
sprzedawcom, usługodawcom,pracownikom związanym z handlem,
 a przede wszystkim członkom KPZHiU
najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, szczęścia,
aby wykonywana przez Państwa praca
była zawsze źródłem satysfakcji i dumy,
życzymy wysokich obrotów w okresie świątecznym
 i jeszcze większych zysków po podsumowaniu roku,
a także wszelkiej pomyślności i zadowolonych klientów.
Niech nadchodzący 2020 rok będzie pełen sukcesów zawodowych i osobistych.

............................ 

Z tej okazji w piątek 6 grudnia br w godzinach 10:00 – 13:00 

na Targowisku „Białe” w Fordonie

odbędzie się Festyn Mikołajkowy.

Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia

Handlu i Usług w Bydgoszczy

zaprasza Kupców prowadzących

działalność gospodarczą na targowisku

oraz członków KPZHiU na pyszną grochówkę.

...................................

 

10 grudnia  w spotkaniu Mikołajkowym będą uczestniczyć

członkowie Rady Targowiska!

W dniu 22 listopada 2019 roku członkowie Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Bydgoszczy: Prezes Jan Sielski, Wiceprezes Zbigniew Dąbrowski oraz Wiceprezes Bernard Kończak, w nastroju zadumy zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach Tych, których wśród nas już nie ma, lecz pozostają w naszej pamięci. 

 

W dniu 15 listopada 2019 roku odbyło się spotkanie z Panem Janem Szopińskim oraz Panem Krzysztofem Gawkowskim -Posłami wybranymi na IX Kadencję Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

W spotkaniu uczestniczył Wiceprezes Bernard Kończak, który w imieniu Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Bydgoszczy wręczył Panom Posłom listy gratulacyjne oraz życzenia powodzenia oraz wielu sukcesów i satysfakcji w wykonywaniu obowiązków Posła, wszelkiej pomyślności i skutecznej działalności dla dobra kraju oraz województwa kujawsko - pomorskiego. 

W trakcie spotkania wyróżniono Członka i Delegata KPZHiU Panią Danutę Kończak, która startując w wyborach do Sejmu uzyskała bardzo dobry wynik.

W związku z rozpoczęciem przez Stowarzyszenie Get Up w partnerstwie z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy - projektu: Aktywny inkubator twórczy – problem wykluczenia społecznego w obszarze kultury, zapraszamy bezrobotnych artystów i twórców chcących rozwinąć i wzmocnić swoje kompetencje i umiejętności.

Nabór prowadzony jest do końca listopada 2019 roku. 

Szczegółowe warunki i kryterium dostępu umieszczone są na stronie :

www.getup.org.pl . Tam również znajdują się wszelkie formularze i dokumenty do zgłoszenia oraz telefony kontaktowe i adres mail.

Informacje dostępne są również na naszej stronie facebook:

https://www.facebook.com/stowarzyszeniegetup/

Obchody Święta Niepodległości w województwie kujawsko-pomorskim przedstawiają się następująco

W Bydgoszczy obchody rozpoczną się o godzinie 11:00 od Maszy św. w intencji Ojczyzny. Msza św. Celebrowana będzie przez JE Biskupa Jana Tyrawę w Katedrze Bydgoskiej pw. Św. Marcina i Mikołaja. Po mszy około godziny 12:15 nastąpi przemarsz na Plac Wolności, gdzie odbywać się będzie dalsza część uroczystości: podniesienie flagi i odegranie hymnu państwowego, składanie wieńców, a także koncert orkiestry wojskowej.

W Toruniu obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 11:15 na Cmentarzu Komunalnym nr 1 uroczystym złożeniem kwiatów pod pomnikiem ku czci poległych w obronie ojczyzny w latach 1918 – 1921. O 11.40 uczestnicy obchodów złożą kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

W południe nastąpi uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na Rynku Nowomiejskim. Godz. 12:30 rozpocznie się msza święta w Kościele Garnizonowym, a po niej przemarsz ulicami Starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędą się apel poległych oraz uroczystość patriotyczna (godzina 14.00).

Toruńskim obchodom będzie towarzyszyć także pokaz sprzętu wojskowego, koncert piosenek 20-lecia międzywojennego, koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej, spektakl historyczny przygotowany przez CK Zamek Krzyżacki, biało-czerwona fotobudka, degustacja potraw z grilla przygotowana przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.  

Na wojewódzkie uroczystości Święta Niepodległości zapraszają Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Piotr Całbecki, Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. Bryg. Dariusz Ryczkowski oraz  Dowódca Garnizonu Toruń ppłk Roman Piotrowski.

Z ramienia Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Bydgoszczy w uroczystościach  Święta 11 Listopada w Bydgoszczy weźmie udział Prezes Jan Sielski, natomiast w Toruniu obecni będą Wiceprezesi Zbigniew Dąbrowski i Bernard Kończak, a także Dyrektor Leszek Rutkowski.